Płatki owsiane to skarbnica zdrowia. Od dzisiaj zaczniesz spożywać je częściej
Płatki owsiane to popularny produkt spożywany często na śniadanie. Gotuje się je w wodzie lub mleku – otrzymujemy wówczas owsiankę. Płatki owsiane często dodawane są również do babeczek, batonów muesli, ciastek i innych wypieków. Są zdrowe i zawierają mnóstwo potrzebnych składników odżywczych.
Wartości odżywcze płatków owsianych
Płatki owsiane są bardzo zilansowane pod względem zawartości składników odżywczych. Są dobrym źródłem węglowodanów i błonnika, w tym beta-glukanu. Zawierają również więcej białka i tłuszczu niż większość zbóż. Warto wiedzieć, że owies jest pełen ważnych witamin, minerałów i przeciwutleniających związków roślinnych. Pół szklanki (78 gramów) suchych płatków owsianych zawiera (w procentach zalecanego dziennego spożycia):
- Mangan: 191%
- Fosfor: 41%
- Magnez: 34%
- Miedź: 24%
- Żelazo: 20%
- Cynk: 20%
- Kwas foliowy: 11%
- Witamina B1 (tiamina): 39%
- Witamina B5 (kwas pantotenowy): 10%
- Mniejsze ilości wapnia, potasu, witaminy B6 (pirydoksyny) i witaminy B3 (niacyny).
Taka porcja płatków owsianych zawiera również 51 gramów węglowodanów, 13 gramów białka, 5 gramów tłuszczu i 8 gramów błonnika, ale tylko 303 kalorie. Oznacza to, że płatki owsiane są jednym z najlepszych pod względem odżywczym pokarmów, jakie można sobie wyobrazić!
Płatki owsiane a beta-glukan
Płatki owsiane, jak i pełne ziarno owsa, zawierają duże ilości beta-glukanu, będącego rodzajem rozpuszczalnego błonnika. Beta-glukan częściowo rozpuszcza się w wodzie i tworzy w jelitach gęsty, żelowy roztwór. Korzyści zdrowotne ze spożywania beta-glukanu obejmują:
- Obniżony poziom cholesterolu LDL i całkowitego cholesterolu
- Zmniejszony poziom cukru we krwi i odpowiedź insuliny
- Zwiększone uczucie sytości
- Pobudzony wzrost dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym.
Wpływ płatków owsianych na poziom cholesterolu
Choroby serca są główną przyczyną zgonów na świecie. Jednym z głównych czynników ryzyka jest wysoki poziom cholesterolu we krwi. Wiele badań wykazało, że błonnik zawarty w płatkach owsianych skutecznie obniża zarówno poziom cholesterolu całkowitego, jak i LDL. Beta-glukan może pobudzać wydalanie żółci bogatej w cholesterol, zmniejszając w ten sposób poziom cholesterolu krążącego we krwi.
Utlenianie LDL („złego”) cholesterolu, które występuje, gdy LDL reaguje z wolnymi rodnikami, jest kolejnym kluczowym czynnikiem rozwoju chorób serca. Wywołuje stan zapalny tętnic, uszkadza tkanki i może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jedno z badań donosi, że przeciwutleniacze zawarte w płatkach owsianych współpracują z witaminą C, aby zapobiegać utlenianiu LDL.
Płatki owsiane a odchudzanie
Płatki owsiane są najczęściej jedzone jako owsianka. To nie tylko pyszne, ale również bardzo sycące, popularne śniadanie. A spożywanie sycących pokarmów może pomóc ci jeść mniej kalorii i schudnąć.
Opóźniając czas potrzebny do opróżnienia żołądka z pożywienia, beta-glukan zawarty w płatkach owsianych może zwiększyć uczucie sytości. Beta-glukan może również pobudzać uwalnianie peptydu YY (PYY), hormonu wytwarzanego w jelitach w odpowiedzi na jedzenie. Wykazano, że ten hormon sytości prowadzi do zmniejszenia spożycia kalorii i może zmniejszyć ryzyko otyłości.
Czy płatki owsiane mogą pomóc przy zaparciach?
Osoby w podeszłym wieku często doświadczają zaparć i nieregularnych wypróżnień, które ciężko zwalczyć. Środki przeczyszczające są często stosowane w celu złagodzenia zaparć u osób starszych. Jednak chociaż są skuteczne, wiążą się również z utratą wagi i obniżeniem jakości życia.
Badania wskazują, że nie tylko płatki owsiane, ale również otręby owsiane, czyli bogata w błonnik zewnętrzna warstwa ziarna owsa, mogą pomóc złagodzić zaparcia u osób starszych. Jedno z badań wykazało, że samopoczucie poprawiło się u 30 starszych pacjentów, którzy codziennie spożywali zupę lub deser zawierający otręby owsiane przez 12 tygodni. Co więcej, 59% z tych pacjentów było w stanie zaprzestać stosowania środków przeczyszczających po tym 3-miesięcznym badaniu, choć ogólne wskaźniki stosowania środków przeczyszczających wzrosły o 8% w grupie kontrolnej.